Translate

14 decembrie 2012

Datorii fata de aproapele




PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Regele Ferdinand I” Timişoara
CLASA: a IX - a C
PROPUNĂTOR: Mareniuc Ştefan- Cristian
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
LECŢIA: Datoriile creştinului faţă de aproapele
DATA: 13.11.2012
DURATA: 50 minute
TIPUL DE LECŢIE: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI:
·         Dobândirea unei iubiri faţă de aproape, în conformitate cu legile lui Dumnezeu (Luca 10, 27).

COMPETENŢE GENERALE:
1.      Definirea specificului propriei credinţe în raport cu alte credinţe şi convingeri.
2.      Folosirea adecvată a conceptelor specifice religiei în diferite contexte de comunicare.
3.      Integrarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în structura propriilor atitudini ţi competenţe.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.      Explicarea importanţei împlinirii datoriilor morale şi materiale pentru viaţa şi progresul spiritual al creştinului.
2.      Integrarea corectă a termenilor specifici religiei în diferite contexte de comunicare.
3.      Analiza datoriilor creştinului şi a specificului acestora în contextul societăţii actuale.

COMPETENŢE DERIVATE:
C1: Să explice care este scopul vieţii omului pe pământ.
C2: Să ştie ce sunt datoriile faţă de aproapele.

C3: Să precizeze modul în care are loc desăvârşirea acestora.
C4: Să enumere datoriile creştinului faţă de aproapele.
C5: Să cunoască faptul că împlinirea datoriilor faţă de aproape are la bază porunca iubirii (Matei10, 27).


STRATEGIA DIDACTICĂ:
·         Metode şi procedee: conversaţia euristică şi catehetică, expunerea, explicaţia, feed-back.
·         Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, manualul, Catehism ortodox, catalog, tablă, caietul de curs.
·         Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.
BIBLIOGRAFIE:
1.      Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă, Bucureşti 2008.
2.      Manual de religie, clasa a IX – a, Editura Corvin, Deva 2004.
3.      Catehism ortodox, Ed Mitropoliei Banatului, Timișoara 1996.
4.      Manual de religie, clasa a IX-a, editura Sf. Mina, Iaşi 2004.



SCENARIUL DIDACTIC


Nr. Crt.

Etapele lecţiei

Timp

C.D.

Activitatea profesorului

Activitatea elevului
Strategia didactică
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1.
Moment organizatoric

2

· Salutul
· Rugăciunea: „Simbolul credinţei”


· Notarea absenţelor


· Pregătirea pentru începerea lecţiei
· Salutul
· Rostirea rugăciunii „Simbolul credinţei”
· Anunţarea elevilor absenţi
· Pregătirea pentru începerea lecţiei
· Conversaţia
· Catalog
· Activitate frontală
2.
Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse

2

· Profesorul notează pe tablă titlui lecţiei noi: „Datoria creştină. Datoriile creştinului faţă de aproapele”.

· Astăzi vom învăţa despre datoriile creştinului faţă de Dumnezeu, faţă de sine, de aproapele şi faţă de neam şi patrie.
· Elevii notează în caiete titlul noii lecţii.



· Elevii ascultă cu atenţie.
· Expunerea





· Expunerea
· Tablă
· Activitate frontală




· Activitate frontală










3.









Transmiterea noilor cunoştinţe










35
C1
































C2








C2









C3







C3













C4













C4
















C4




























C5



C5











C5
· Profesorul cere elevilor să explice care este scopul vieţii omului pe pământ.






· Profesorul explică şi notează pe tablă care este datoria în viaţă a creştinului.
-   Scopul vieţii fiecărui creştin este dobândirea mântuirii.
-    Pentru a ajunge la împlinirea acestui fapt, creştinul trebuie să îndeplinească mai multe îndatoriri, să-şi îndrepte viaţa după voia lui Dumnezeu.
-   Aceste datorii trebuie îndeplinite din toată inima şi cu toată convingerea

· Profesorul întreabă la ce se referă iubirea faţă de aproapele.








· Profesorul explică:
Creştinul îşi arată iubirea faţă de aproapele prin omul de lângă el, aceastafiind considerată poruncă, deoarece toţi oamenii sunt făcuţi după chipul lui Dumnezeu şi sunt fiii Lui..
 De aici decurg şi datoriile pe care le are faţă de aproapele.
În Vechiul Testament,manifestarea acestora era restrânsă numai la cei de acelaşi neam. Universalitatea Legii Noului Testament, ca lege a iubirii adeuse de Mântuitorul, extinde aceste datorii asupra tuturor oamenilor, chiar şi asupra vrăjmaşilor.

· Profesorul întreabă:
- Cum credeţi că are loc desăvârşirea acestor datorii?





-  Prin ce se exteriorizează iubirea?











Precizare:
  În cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos, referitoare la Judecata de Apoi (Matei 25, 31-46) sunt enumerate datoriile faţă de aproapele cunoscute sub denumirea de faptele milei trupeşti. De aceaşi importanţă sunt şi faptele milei sufleteşti, prezentate tot în Noul Testament. Faptele milei trupeşti şi sufleteşti trebuie făcute spre folosul aproapelui, din dragoste pentru el, nu cu gândul la răsplată.

Profesorul întreabă:
 Care sunt faptele milei trupeşti?
















Care sunt faptele milei sufleteşti?



























Precizare:
Creştinul are datoria de a acorda respectul cuvenit valorilor religioase, în relaţiile lui cu semenii. Sfătuirea sau îndemnul spre păcat este o formă prin care se încalcă porunca de a-l iubi şi de a-l ajuta pe aproapele să găsească calea spre mântuire. De asemenea, rolul de judecător al faptelor semenilor şi lipsa de compasiune pentru neputinţele omeneşti constituie tot o încălcare a voinţei divine: “De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?” (Matei 7, 3). Simpla împlinire a datoriilor creştine faţă de aproapele nu este suficientă. Ele trebuie să se nască din porunca iubirii dată de Mântuitorul pentru că fiecare om este chip al lui Dumnezeu şi are un suflet chemat la mântuire: “Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi” (Ioan 15, 13).
· Răspuns aşteptat:
-Scopul vieţii omului este de ai slujii lui Dumnezeu, de a-L iubi şi de a ajunge la mântuire.



· Elevii ascultă cu atenţie şi notează în caiete.











· Elevii răspund:
presupun cinstirea sau preţuirea aproapelui ca Fiu al lui Dumnezeu, recunoaşterea şi respectarea drepturilor ce i se cuvin.

· Elevii ascultă cu atenţie.





· Elevii ascultă cu atenţie.










· Elevii răspund:
Modul în care are loc desăvârşirea datoriilor faţă de aproapele este prin iubire şi sunt susţinute de aceasta.

· Iubirea se exteriorizează prin fapte care au ca scop înlăturarea lipsurilor şi a nevoilor sufleteşti şi trupeşti ale acesteia, călăuzirea aproapelui pe calea virtuţii şi preocuparea de a întării conlucrarea cu harul divin în vederea unirii cu Dumnezeu.

Elevii ascultă cu atenţie şi notează în caiete.









Faptele milei trupeşti sunt: hrănirea celui flămând, adăparea celui însetat, îmbrăcarea celui gol, cercetarea celor aflaţi în necazuri, închisori, nevoi, suferinţe, boală, găzduirea călătorilor, îngroparea săracilor şi a celor pe care nu are cine să-i îngroape.

Faptele milei sufleteşti sunt: întoarcerea celor rătăciţi la calea adevărului şi a păcătoşilor la calea virtuţii (Iacov 5,19-20), învăţarea celor neştiutori şi nepricepuţi (Faptele Apostolilor 8, 31), sfătuirea celor care au nevoie (I Tesaloniceni 5, 11-15), rugăciunea către Dumnezeu pentru aproapele nostru (Iacov 5, 16), mângâierea celor întristaţi (I Tesaloniceni 5, 14), răsplătirea răului cu bine, iertarea celor care ne-au greşit (Matei 18, 21-22).

Elevii ascultă cu atenţie şi notează în caiete.






Elevii ascultă cu atenţie şi notează în caiete.






Elevii ascultă cu atenţie şi notează în caiete.
· Conversaţie euristică







· Conversaţie catehetică












· Expunerea




Expunerea




· Expunerea



· Expunerea


· Expunerea











· Conversaţia euristică






· Explicaţia






Explicaţia






· Conversaţie euristică






Conversaţie euristică






Conversaţie euristică






Conversaţie catehetică





Conversaţie euristică




Conversaţie euristică









Conversaţie euristică









Conversaţie euristică







Conversaţie euristică








Conversaţie euristică




























· Tablă




Caietele de curs




· Caietele de curs



· Caietele de curs


· Caietele de curs














· Caietele de curs




·  Manual














































Caietul de curs





Manual
Sfânta Scriptură








Manual
Sfânta Scriptură








Manual
Sfânta Scriptură







Manual
Sfânta Scriptură








Manual
Sfânta Scriptură






· Activitate frontală







· Activitate frontală












· Activitate frontală



Activitate individuală



· Activitate frontală


· Activitate frontală

· Activitate frontală










· Activitate frontală

· Activitate frontală



· Activitate frontală





Activitate frontală





· Activitate frontală






Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor



Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor


Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor




Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor


Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor






Întărirea răspunsurilor corecte ale elevilor
4.
Fixarea noilor cunoştinţe

5


C1



C2








C3






C4
















C4

























C5













· Se adresează elevilor următoarele întrebări:
-  Care este scopul vieţii omului pe pământ?


-  Ce presupun datoriile faţă de aproapele?







-Ce are la bază desăvârşirea datoriilor?





-Care sunt faptele milei trupeşti?
















-Care sunt faptele milei sufleteşti?

























-O silmplă împlinire a datoriilor faţă de aproape este suficientă? De ce?









· Elevii răspund:

-   Scopul vieţii este mântuirea sufletului.

-  presupun cinstirea sau preţuirea aproapelui ca Fiu al lui Dumnezeu, recunoaşterea şi respectarea drepturilor ce i se cuvin.

Modul în care are loc desăvârşirea datoriilor faţă de aproapele este prin iubire şi sunt susţinute de aceasta.

Faptele milei trupeşti sunt: hrănirea celui flămând, adăparea celui însetat, îmbrăcarea celui gol, cercetarea celor aflaţi în necazuri, închisori, nevoi, suferinţe, boală, găzduirea călătorilor, îngroparea săracilor şi a celor pe care nu are cine să-i îngroape.

Faptele milei sufleteşti sunt: întoarcerea celor rătăciţi la calea adevărului şi a păcătoşilor la calea virtuţii (Iacov 5,19-20), învăţarea celor neştiutori şi nepricepuţi (Faptele Apostolilor 8, 31), sfătuirea celor care au nevoie (I Tesaloniceni 5, 11-15), rugăciunea către Dumnezeu pentru aproapele nostru (Iacov 5, 16), mângâierea celor întristaţi (I Tesaloniceni 5, 14), răsplătirea răului cu bine, iertarea celor care ne-au greşit (Matei 18, 21-22).

-  Simpla împlinire a datoriilor creştine faţă de aproapele nu este suficientă. Ele trebuie să se nască din porunca iubirii dată de Mântuitorul pentru că fiecare om este chip al lui Dumnezeu şi are un suflet chemat la mântuire: “Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi” (Ioan 15, 13).
· Feed-back

Conversaţie euristică



Conversaţie euristică








· Conversaţie euristică





· Conversaţie euristică




Conversaţie euristică










· Conversaţie euristică




Conversaţie euristică






Conversaţie euristică






Conversaţie euristică





· Conversaţie euristică





Conversaţie euristică






Conversaţie euristică



Manual



Manual








· Manual






· Manual





Manual










· Manual
· Sfânta Scriptură



Manual
Sfânta Scriptură





Manual
Sfânta Scriptură





Manual
Sfânta Scriptură




Manual
Sfânta Scriptură





Manual
Sfânta Scriptură





Manual
Sfânta Scriptură



Activitate frontală


Activitate frontală







· Activitate frontală





· Activitate frontală




Activitate frontală









· Activitate frontală




Activitate frontală





Activitate frontală





Activitate frontală




· Activitate frontală





Activitate frontală





Activitate frontală

5.
Aprecierea, asocierea şi generalizarea

2

C5
· Profesorul întreabă:

  Cum credeţi că ar trebui să se manifeste împlinirea datoriilor faţă de aproapele în viaţa voastră?
· Elevii răspund:

Prin împlinirea faptelor milei trupeşti şi sufleteşti.
· Conversaţie euristică


· Manual




· Activitate frontală



6.
Activitatea suplimentară

2

· Se cere elevilor să caute în Sfânta Scriptură trimiterile folosite în cadrul orei de curs şi notarea lor pe fişe.
· Elevii notează în caiete tema.
· Explicaţia
· Caiete de curs
· Activitate frontală
7.
Încheierea activităţii

2

· Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat”

· Salutul
· Elevii rostesc rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat”
· Salutul
· Rugăciunea în comun



· Activitate frontală


C1: Să explice care este scopul vieţii omului pe pământ.
C2: Să ştie ce sunt datoriile faţă de aproapele.

C3: Să precizeze modul în care are loc desăvârşirea acestora.
C4: Să enumere datoriile creştinului faţă de aproapele.
C5: Să cunoască că împlinirea datoriilor faţă de aproape are la bază porunca iubirii (Matei10, 27).



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu