Translate

14 decembrie 2012

Conştiinţa morală




PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Regele Ferdinand I” Timişoara
DATA: 11.12.2012
CLASA: a X- a E
PROPUNĂTOR: Mareniuc Ştefan-Cristian
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
SUBIECTUL LECŢIEI: Conştiinţa morală – „glasul lui Dumnezeu în om”
DURATA: 50 minute
TIPUL DE LECŢIE: mixtă
SCOPUL:
  • Cultivarea ataşamentului faţă de valorile moralei creştine.
COMPETENŢE GENERALE:
1.    Definirea specificului propriei credinţe, în raport cu alte credinţe.
2.    Utilizarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în formarea propriilor atitudini şi comportamente.
3.    Folosirea adecvată a conceptelor specifice religiei în diferite contexte de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Analiza datoriilor creştinului şi specificul acestora în contextul societăţii actuale.
3.2. Identificarea responsabilităţilor proprii, în diferite contexte, şi a modului de implicare în viaţa comunităţii.
4.1. Caracterizarea relaţiilor în plan vertical şi orizontal între om – Dumnezeu şi aproapele.
5.2. Aplicarea învăţăturilor creştine referitoare la modul de participare personală la viaţa liturgică.
COMPETENŢE DERIVATE:
C1 - Să definească noţiunea de conştiinţă morală.
C2 - Să precizeze componentele conştiinţei morale.
C3 - Să enumere tipurile de conştiinţă morală.
C4 - Să prezinte bolile conştiinţei morale.
C5 - Să manifeste dorinţa de a cultiva valorile superioare ale personalităţii morale: virtuţile creştine.
STRATEGIA DIDACTICĂ
  1. Resurse procedurale
·       METODe şi procedee: conversaţia euristică şi catehetică, expunerea, modelarea, explicaţia, feed-back-ul, generalizarea.
·       MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Sfânta Scriptură, fişe de lucru, catalog, tablă, manual, marker.
·       Forme de organizare: frontal, individual.
  1. Modalităţi de evaluare: observaţia sistemică, evaluare orală, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
  1. Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 2006.
  2. Arhid. Prof. Dr. Ioan Zăgrean, Morala creştină, Manual pentru seminariile teologice, Ed. Renaşterea, Cluj-Napoca 2006.
  3. Dorin Opriş, Monica Opriş, Irina Horga, Antoneta-Firuţa Tacea, Religie – cultul ortodox, manual pentru clasa a X-a, Ed. Dacia, Cluj-Napoca 2005.
  4. Adrian Lemeni, Georgian Păunoiu, Silviu Tudose, Dumitru Ştefănescu, Religie – cultul ortodox, clasa a X-a, Ed. Corint, Bucureşti 2005.
  5. Ghid de proiectare didactică, Ed. Sfântul Mina, Iaşi 2006.
  6.  Camelia Muha, Manual de religie pentru clasa a X-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi 2009.



SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Crt.
Etaptele lecţiei
Timp
C.D.
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Strategia didactică
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de învăţământ
1.
Momentul organizatoric
2

·       Salutul
·       Rugăciunea „Simbolul credinţei”
·       Notarea absenţelor
·       Pregătirea materialelor pentru începerea lecţiei
·       Salutul
·       Rugăciunea „Simbolul credinţei”
·       Anunţarea elevilor absenţi
·       Pregătirea pentru începerea lecţiei

·       Rugăciunea în comun

·       Conversaţia




·       Catalog

·       Activitate frontală
·       Activitate frontală
2.
Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară
2

·       Se verifică lecţia cu titlul „Legea morală a Noului Testament - Fericirile”:
1.    Ce este Predica de pe munte - Fericirile?



2.    Care este locul primirii Fericirilor?


3.    Care este modul în care au fost primite?

·       Elevii răspund la întrebările profesorului:

1.    Cuprinde modul după cum trebuie să ne comportăm pentru a putea nădăjdui în dobândirea fericirii, adică mântuirea. 
2.    Locul primirii Fericirilor este Galileea, mai exact, pe muntele de lângă lacul Ghenizaret.
   Au fost primite la începu-tul activităţii Domnului nostru Iisus Hristos, în Galileea.
·   Conversaţie euristică
·       Conversaţie euristică




·       Conversaţie euristică



Conversaţie euristică

· Manual

· Manual





· Manual




Manual
Sfânta Scriptură
·       Activitate frontală
·       Activitate frontală




·       Activitate frontală



Activitate frontală

3.
Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe
1

·    Valorile morale au existat şi înainte de apariţia creştinismului.
Creştinii sunt chemaţi să respecte atât poruncile divine date de Iisus Hristos, cât şi legile bisericeşti, formulate de-a lungul timpului.
   Împlinirea acestora devine posibilă prin intermediul conştiinţei morale, numită de Sfiinţii Părinţi: „glasul lui Dumnezeu în om”.
·   Elevii ascultă cu atenţie.




Elevii ascultă cu atenţie.



Elevii ascultă cu atenţie.
·       Expunerea




Expunerea



Expunerea
·  Manual








Sfânta Scriptură
·       Activitate frontală



Activitate frontală


Activitate frontală
4.
Anunţarea titlului şi a obiectivelor
1



C1
C2
C3
C4
C5

·     De aceea, astăzi, vom vorbi despre „Conştiinţa morală – glasul lui Dumnezeu în om”.
·      La sfârşitul acestei ore, fiecare va putea să cunoască: ce este conştiinţa morală, va putea enumera componentele conştiinţei morale, să denumească faptele conştiinţei, bolile aceasteia, precum şi manifestarea dorinţei de a cultiva valorile personalităţii morale.
·   Elevii ascultă cu atenţie.


·  Elevii ascultă cu atenţie.




Elevii ascultă cu atenţie.
·       Expunerea


·       Expunerea




Expunerea
·       Manual
Tablă

·       Manual
Tablă



Manual
Tablă
·       Activitate frontală

·  Activitate frontală



Activitate
frontală
5.
Comunicarea/ însuşirea şi completarea noilor cunoştinţe

20


C1





C2











C3







C3










C5








C5







C2
C3












C1

C2

C3





C5









C5










C5




C3























C1

























C1

·  Profesorul întreabă:
1.    Ce este conştiinţa?





2.    Care sunt componentele ei?











3.    De câte feluri este conştiinţa morală?






4.    Cum se manifestă conştiinţa morală?








Precizare:
   Trăirea învăţăturilor creştine cuprinse în Sfânta Scriptură constituie garanţia formării unei conştiinţe morale fundamentate pe valori eterne, date de Dumenzeu – Binele suprem. (Rom. 2, 14-16).

   Mulţumirea sufletească sufletească pe care o are creştinul atunci când acţionează conform conştiinţei sale morale, alfalte în acord cu legea morală, îi aduc starea de fericire.

Profesorul întreabă:
1.    Ce credeţi că determină faptele săvârşite împotriva conştiinţei?


2.    Ce credeţi că sunt „bolile” conştiinţei morale?
3.    Care pot fi acestea?















Precizare:
·    Acţiunile morale pe care omul le poate săvârşi sunt numeroase, de aceea şi virtuţile care se pot cultiva pe baza acestora sunt diferite. Modelul de manifestare a acestora are în vedere relaţia omului cu Dumnezeu, cu semenii şi cu sine însuşi. Cele care se referă la relaţia omului cu Dumnezeu se numesc virtuţi teologice, iar cele care vizează relaţia cu semenii şi cu sine însuşi, virtuţi morale.

Profesorul întreabă:
1.    Care sunt virtuţile teologice?

2.    Cum se dobândesc?

3.    Ce este necesar pentru ca acestea să devină lucrătoare?




4.    Ce este credinţa?









5.    Ce este nădejdea?










6.    Ce este dragostea?




7.    Care sunt cele mai importante mijloace de întărire a virtuţilor teologice?

Precizare:
·    Credinţa, nădejdea şi dragostea se află într-o relaţie permanentă, deoarece: credinţa îl ajută pe creştin să Îl cunoască pe Dumnezeu, nădejdea să se îndrepte spre El,  iar dragostea să se unească cu El.
·    Dacă am prezentat virtuţile teologice, acestea urmărind relaţia omului cu Dumnezeu, în continuare vom vorbi şi despre virtuţile morale, cele care vizează relaţia cu semenii şi cu sine însuşi.
·    Virtuţile morale sunt clasificate în virtuţi cardinale şi virtuţi derivate.

Profesorul întreabă:
1.    Care credeţi că sunt virtuţile morale cardinale?

2.    Ce este înţelepciunea?




3.    Ce este dreptatea?





4.    Ce este curajul?






5.    Ce este cumpătarea?




1.    Care credeţi că sunt virtuţile morale derivate?
·   Elevii răspund:
Este dimensiunea conştiinţei care examinează şi apreciază actele umane sub aspectul valorii lor, prin raportare la bine sau la rău.
Acestea sunt cunoştiinţele, sentimentele, convingerile şi atitudinile morale.
Prin asimilarea şi interiorizarea cunoştinţelor morale se dezvoltă sentimentele morale, care stau la baza dezvoltării de convingeri şi atitudini morale. Punerea în practică a atitudinilor morale duce la fapte morale.
Poate fi antecedentă sau consecutivă (după modul în care acţionează în viaţa omului), sau poate fi trează, adormită, scrupuloasă sau fariseică (d.p.d.v al intensităţii funcţionale).
Înainte de înfăptuirea unei acţiuni, conştiinţa orientează spre săvârşirea saun nu a faptei respective, după faptă, aceasta se manifestă ca judecător: mustră pentru greşeală, sau aduce pacea şi mulţumirea dacă s-a împlinit binele moral.

·   Elevii ascultă cu atenţie.



Elevii ascultă cu atenţie.



Elevii ascultă cu atenţie.






Elevii răspund:
1.      Acestea determină stări precum: temaă, mustrări de conştiinţă, remuşcări, furie, ură faţă de sine însuşi, deznadejde.
2.      Prin harul sfinţitor revărsat de către Dumnezeu la botez.
3.      Este necesar efortul personal al fiecăruia dintr noi. Păcatele pot face ca aceste virtuţi să rămână ascunse în sufletul omului.
4.      Reprezintă cea mai înaltă cale de cunoaştere a adevărurilor descoperite de Dumnezeu. Ea se mărturiseşte prin fapte bune, care sunt rodul şi dovada evidentă a acestuia: „Căci credinţa fără faptă este moartă(Iacov 2, 17).
5.    Este aşteptarea cu încredere a împlinirii făgăduinţei lui Dumnezeu privind mântuirea fiecăruia, dar şi primirea mijloacelor pentru a o putea dobândi (Romani 8, 23-24). Îl ajută pe creştin să treacă peste încercările la care este supus în urcuşul spre desăvârşire.
6.    Dragostea este virtutea primită de la Dumnezeu (Romani 5, 5), cu ajutorul căreia omul are posibilitatea unirii cu El.
7.    Lecturarea Sfintei Scripturi, rugăciunea, postul şi primirea Sfintelor Taine.

·  Elevii ascultă cu atenţie.






·  Elevii ascultă cu atenţie.






·  Elevii ascultă cu atenţie.



Elevii răspund:
1.     Virtuţile cardinale sunt: înţelepciunea, dreptatea, curajul şi cumpătarea.
2.    Este virtutea prin care omul cunoaşte voia lui Dumnezeu şi modalităţile de împlinire a acesteia (Romani 12, 2-3).
3.     Este virtutea prin care creştinul îşi îndeplineşte datoriile faţă de Dumnezeu, faţă de sine însuşi şi faţă de semeni (Romani 13, 7-8).
4.     Este virtutea prin care creştinul înfruntă şi depăşeşte, cu ajutorul lui Dumnezeu, greutăţile întîmpinate pe drumul spre desăvârşire (Efeseni 6, 10-17).
5.     Dobândirea stăpânirii de sine în toate acţiunile săvârşite, prin dominarea pornirilor spre păcat (Matei 5, 48).
6.  Virtuţile derivate sunt: răbdarea, blîndeţea, sinceritatea, stăruinţa.

·       Conversaţie euristică




·       Conversaţie euristică



Conversaţie euristică





·       Conversaţie euristică






·       Conversaţie euristică



Conversaţie euristică




·       Conversaţie euristică


Conversaţie catehetică


Conversaţie catehetică






·  Conversaţie euristică



·  Conversaţie euristică

·  Conversaţie euristică



·  Conversaţie euristică


Conversaţie euristică




·  Conversaţie euristică



Conversaţie euristică




· Conversaţie euristică



· Conversaţie euristică



· Conversaţie catehetică





· Conversaţie catehetică





· Conversaţie catehetică



·       Conversaţie euristică

·       Conversaţie euristică



·       Conversaţie euristică




·       Conversaţie euristică





·       Conversaţie euristică



·       Conversaţie euristică

·       Manual
Tablă




·       Manual
Tablă



Manual
Tablă





·       Manual
Tablă






·       Manual
Tablă









·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură
Sfânta Scriptură


Manual







·  Manual







·       Manual
Tablă
·  Manual
Tablă

·  Manual
Tablă



·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură
Manual
Tablă
Sfânta Scriptură


·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură

Manual
Tablă
Sfânta Scriptură


·       Manual
Tablă



·       Manual
Tablă



·       Manual






·       Manual






·       Manual




·       Manual
Tablă

·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură

·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură


·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură



·       Manual
Tablă
Sfânta Scriptură

·       Manual
Tablă

·       Activitate frontală




·       Activitate frontală



Activitate frontală





·       Activitate frontală






·       Activitate frontală



Activitate frontală




·       Activitate frontală


Activitate frontală


Activitate frontală






·       Activitate frontală



·  Activitate frontală



·       Activitate frontală


Activitate frontală




·       Activitate frontală



Activitate frontală




·       Activitate frontală



·       Activitate frontală



·       Activitate frontală





·       Activitate frontală





·       Activitate frontală



·       Activitate frontală

·       Activitate frontală



·       Activitate frontală




·       Activitate frontală





·       Activitate frontală



·       Activitate frontală
6.
Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

7



C1
















C2





C3








C4








C5


C5
Profesorul întreabă:
1.    Ce este virtutea?





2.   Cum se dobândeşte?










3.   De ce este necesară virtutea?





4.    Care este fundamentul virtuţilor?







5.   Care este modelul suprem de virtute?







6.    Care sunt virtuţile teologice?


7.    Care sunt virtuţile morale?
Elevii răspund:
1.     Virtutea este manifestarea continuă şi statornică a credinciosului, ajutată de harul lui Dumnezeu, spre împlinirea, întotdeauna, a voii Lui.
2.      Virtutea se dobândeşte printr-un efort continu, manifestat pe tot parcursul vieţii, până la moarte, întrucât omul este supus ispitei, întreaga viaţă: „De aceea, cel căruia i se pare că stă neclintit, să ia seama să nu cadă” (I Cor. 10, 12).

3.      Necesitatea ei reiese din faptul că omul tinzând spre multe, are nevoie de virtute pentru că ea este măsură şi echilibru.

4.      Are la bază Binele. Însă, Binele nu este o idee, un concept, ci o persoană - Dumnezeu. Sfântul Marcu Ascetul spune: „Dumnezeu este începutul, mijlocul şi sfârşitul orcărui bine”.

5.      Exemplul suprem de virtute este Domnul Iisus Hristos: „Învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima” (Matei 11, 29). Cei care i-au urmat exemplul de virtute au ajuns la sfințenie.

6.      Credinţa, nădejdea şi  dragostea.

7.        Virtuţile morale sunt de două feluri: Virtuţile cardinale sunt: înţelepciunea, dreptatea, curajul şi cumpătarea.
  Virtuţile derivate sunt: răbdarea, blîndeţea, sinceritatea, stăruinţa.

·  Conversaţia euristică

Conversaţia euristică

·  Conversaţia euristică




Conversaţia euristică



·  Conversaţia euristică




·  Conversaţia euristică



Conversaţia euristică


·  Conversaţia euristică


Conversaţia euristică



·  Conversaţia euristică

·  Conversaţia euristică

Conversaţia euristică

· Manual


Manual


·       Manual
Sfânta Scriptură



Manual
Sfânta Scriptură


·       Manual





·       Manual




Manual



·       Manual
Sfânta Scriptură

Manual
Sfânta Scriptură


·       Manual


·       Manual



Manual


·Activitate frontală

Activitate frontală

·Activitate frontală




Activitate frontală



·Activitate frontală




·Activitate frontală



Activitate frontală


·Activitate frontală


Activitate frontală



·Activitate frontală

·Activitate frontală


Activitate frontală

7.
Aprecierea, asocierea şi generalizarea

11


Adresează următoarele întrebări:
1.    Citiţi din Sfânta Evanghelie după Matei, capitolul 25, 35-45, despre Înfricoşătoarea Judecată şi spuneţi ce ne va întreba Mântuitorul la această judecată.



2.     De ce îi va osândi pe păcătoşi în acel moment?



Concluzie:
  Aşadar, dobândirea virtuţilor trece prin ajutarea aproapelui. Fericirea veşnică şi cea pământească ne-o dau virtuţile şi nu păcatele, de aceea este bine să nu fim egoişti şi să urâm păcatul. În acest sens, Nicolae Steinhardt ne spune că numai „dăruind, vei dobândi”.
Răspund:
1.     Dacă am hrănit pe cel flămând, dacă am dat celui însetat să bea, dacă am îmbrăcat pe cel gol, dacă am cercetat pe cel bolnav sau în temniţă, în esenţă dacă am făcut fapte bune în legătură cu aproapele nostu.
2.      Pentru că nu au făcut toate acestea, deşi ar fi putut, pentru că nu erau lucruri greu de împlinit.

·  Conversaţia euristică


Conversaţia euristică



·  Conversaţia euristică




Conversaţia catehetică



Conversaţia catehetică


·  Sfânta Scriptură


Sfânta
Scriptură

·Activitate frontală


Activitate frontală



·  Activitate frontală




Activitate frontală



Activitate frontală

8.
Evaluarea activităţii elevilor
4


·  Împarte elevilor fişa de lucru.

·  Apreciază participarea elevilor la lecţie.
·  Încearcă rezolvarea fişei de lucru.
·  Ascultă aprecierile.
·  Explicaţia

·  Conversaţia catehetică
·       Fişă de lucru
·       Activitate frontală
·       Activitate frontală
9.
Activitate suplimentară

1


Îndemn:
·  Pentru zidirea sufletească, fiecare bun creştin trebuie să aibă în biblioteca sa personală câteva cărţi pentru toată viaţa: propria sa carte de rugăciuni, Sfânta Scriptură, Acatistier, Psaltirea, etc.
Vă îndemn să oferiţi un astfel de exemplu de cărţi, în dar, colegului vostru, fie la împlinirea zilei de naştere, fie la onomastică.

·  Ascultă îndemnul.



Ascultă îndemnul.




Ascultă îndemnul.

·  Conversaţia catehetică


Conversaţia catehetică



Conversaţia catehetică


·Activitate frontală


Activitate frontală



Activitate frontală
10.
Încheierea activităţii

1

·  Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat”
· Salutul
·  Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat”
·  Salutul
·   Rugăciunea în comun

·  Rugăciunea
·  Activitate frontală


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu